pátek 25. listopadu 2016

Pokračování příběhu Sáry Kališové, kterou životem od narození provází závažné genetické nervosvalové onemocnění - míšní svalová astrofie

Před měsícem jsme vám přinesli článek o Sárince Kališové (12 let), kterou životem od narození provází závažné genetické nervosvalové onemocnění - míšní svalová astrofie. Blíží se období vánoc a konce roku 2016, tak jsme maminku Alenu Kališovou poprosili o rozhovor, aby nám řekla jak se daří Sárincce.



- „Jak hodnotíte tento rok z hlediska zdravotního stavu Sárinky?“

- „I vzhledem k závažnému stavu, v jakém už od narození Sárinka je dvanáct let, se každým rokem po zdravotní stránce posunuje dopředu. Vím, že zdravý člověk může hodnotit, že nic nedělá, že se nehýbe, nemluví, nepolkne ani sliny, nenají se jinak než hadičkou do břicha, sama nedýchá...Její diagnoza říká, že ikdyž bude žít, k čemuž jí pomáhají přístroje a nepřetržitá péče, že se bude horšit. A opak je pravdou. Má posílené plíce, dokáže dokonce při nádechu vydávat melodie, komunikuje očima, dokáže pohnout nohama, rukama v zápěstí, i prsty na rukách se zlepšily. Co je pro nás ale nejdůležitější, že za poslední léta nepotřebovala žádné antibiotika a v podstatě nebyla nemocná, což je u takto a podobně nemocných dětí opravdu velká vyjímka. Všechny nemoce, ať  chřipka, zápal plic,   či běžné virózy,  které by ji mohly připravit o život, se jí vyhýbají. Má neskutečnou imunitu, a to od doby, kdy začala užívat speciální přípravky, které ji skutečně pomáhají a v kombinaci se správnou výživou a pravidelným cvičením je to to nejlepší, co jí můžeme v současné době dopřát. Po psychické stránce je tak neskutečně vyrovnaná, spokojená, pokorná, vděčná za všechno, co pro ni děláme. A umí si prosadit svůj názor, její myšlení funguje neuvěřitelným způsobem. Samozřejmě, že jsme se letos potýkali se spoustou hodně náročných situací, jejichž řešení by měli dělat odborníci ve specializovaných zdravotnických pracovištích, ale po našich zkušenostech  jsme udělali maximum, abychom všechno dokázali zvládnout v domácím prostředí, pro Sárinku to byla jediná možnost, jak tyto situace bez následků přežít. Je dobře,  že si příběhem Sárinky i lidé, kteří mají děti zdravé alespoň na chvilku uvědomili, jaké mají štěstí, že takové starosti řešit nemusí a hlavně, že jsme našimi zkušenostmi pomohli či mohli motivovat další rodiny podobně nemocných dětí, aby to rodiče nevzdávali a nenechávali svoje děti "odejít". A ti lidé, kteří nás osočovali, že takový život je bezvýznamný a nikdy nebude plnohodnotný, ti neví, co mluví, co je může potkat další den. Vždyť tolik zdravých lidí, kteří mysleli, že budou zdraví až do konce života, zůstalo třeba po těžkém úrazu v nemocnici na přístrojích a jejich jediná naděje na lepší život byla, aby si je jejich nejbližší vzali do domácí péče i za cenu toho, že se vzdají běžného života. A když měli to štěstí a jejich blízcí toto udělali, teprve potom pochopili pravé hodnoty života,  a pod slovem plnohodnotný život neviděli už jen možnost třeba mít své vlastní děti, studovat, užívat si zábavy, plesy, večírky, akce, zájezdy a dovolené, alkoholové dýchánky a setkávání s přáteli, nejrůznější oslavy, návštěvy zkrášlujících salónů...Ale byli vděčni za každé hezké slovo, za každé pohlazení a za všechnu péči, kterou pro nich jejich nejbližší mohli udělat, aby jim bylo dobře. Naštěstí lidí, kteří nás neodsuzují, kteří nenabádají abychom zabili vlastní dítě, které chce tolik žít, těch je mnohem více, kteří stojí při nás a jsme moc rádi, že to tak je.
Nedávno jsem dostala zprávu ze zahraničí, kde pracují mimo jiné i na výzkumu léku pro děti se svalovou atrofií, že příběh Sárinky berou jako motivaci do další práce. Moc si toho vážíme, ikdyž v blízké budoucnosti pravděpodobně úplné vyléčení možné nebude, ale pro nás je to motivace, abychom Sárinku udrželi ve stavu, v jakém je teď, i to by byl velký úspěch. Zatím se nám to daří, ale nikdy nevíme, co nás čeká za hodinu, za den, za měsíc, za rok. Našim největším snem je, aby sama dýchala a mluvila.“



- „Co by bylo zapotřebí nutně zajistit pro Sárinku v současných dnech ?“

- „Zdravotnický materiál a výživové doplňky, věci, které  potřebuje každým dnem. Pravděpodobně do konce ledna by měla mít nový dýchací přístroj, pokud ti, co přislíbili, svým slibům dostojí, což je pro nás moc uklidňující a radostná zpráva. Moc rádi by jsme  pořídili, kdyby byla možnost nový monitor životních funkcí k použití doma, který bude opravdu spolehlivý a na venkovní použití pulsní oxymetr, ale i bateriovou odsávačku, která by zvládla víc než odsávačky, které jsme doposud odzkoušeli, což je zatím problém. No a Sárinka považuje za nejdůležitější to, že jsem jí slíbila, že se pokusím v příštím roce jí zajistit nějaké představení, že by za ní přijelo třeba malé loutkové divadlo, které by jí zpestřilo den, že jí párkrát do roka uděláme tímto nebo něčím podobným radost, udělat jí den zábavný a výjmečný. Už se jí podobné akce několikrát splnily a byly to  pro nás všechny krásné zážitky. Uděláme maximum, aby nebyla jen doma, ale abychom byli schopni ji převézt za krásami přírody pár kilometrů od domu aspoň na pár hodin, což se jí letos moc líbilo, nám také, jen jsme byli omezení nedostupností elektriky, ale pro příští rok už máme tento problém téměř vyřešený. Naštěstí má tatínka, který dokáže technicky vymyslet, vyrobit či zajistit to, na co zdravotnické firmy pro případy takto těžce nemocných dětí  nemyslí,  aby to bylo hlavně bezpečné a ku prospěchu Sárince, tak se jednoduše většina pomůcek pořídit ani nedá, jen částečně a musí se všechno upravovat.“    


 
- „Mnoho čitatelů si přečetlo článek o Sárince a poslechlo si Vaší krásnou písničku, kterou jste pro ní složila, co by jste vzkázala čtenářům?“


- „Chci moc poděkovat všem lidem, kterým příběh Sárinky není lhostejný, kteří si udělali čas jej shlédnout či dokonce podělit se o něj se svými blízkými. Jsem moc ráda, jestli se písnička, kterou jsem složila a v hodně amatérských podmínkách zazpívala,  líbila. Je v ní bezmoc, prosba ke zlepšení zdraví, víra a vděčnost těm, kteří stojí při nás.  Není jen pro Sárinku, ale  i pro všechny maminky,  které mají nemocné děti a na světě je tolik často i zbytečné bolesti, kdy si zdraví lidé vzájemně ubližují, že je nám ctí, starat se o takto těžce nemocné děti a dopřát jim láskyplné prostředí, plné pozornosti, které by se jim třeba jako zdravým vůbec nedostalo, protože teprve ty nejtěžší chvíle života nám skládají žebříček hodnot, které by jsme jinak neměli možnost poznat.“


Žádné komentáře:

Okomentovat